Aspendos, Antalya turizminin en önemli çekim merkezlerinden biridir. Akustik yapısı ile hayranlık uyandırmaktadır. Günümüzde konser ve tiyatro temsillerinin yanı sıra, her yıl Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali’ne de ev sahipliği yapmaktadır.

Aspendos, sadece Anadolu’nun değil tüm Akdeniz dünyasının en iyi korunagelmiş Roma Dönemi tiyatrosuna sahip olmasıyla ünlüdür. Tarihçiler Aspendos’ta yetiştirilen atların tüm Yakındoğu ve Akdeniz dünyasının en aranır atları olduğunu yazarlar.

Akdenizin en görkemli yapısı: Aspendos

Antalya – Alanya karayolunun 44’üncü kilometresinden kuzeye dönen yolun 2’nci kilometresinde yer alan Aspendos şehri, bölgenin en büyük nehirlerinden Köprüçay (Antik Eurymedon) yakınlarındaki tepe düzlüğünde kurulmuştur. Akdeniz ile ulaşımını ve gelişmesini yakınındaki nehre ve dolayısıyla çevresindeki bereketli topraklara borçlu olan Aspendos’ta bugün çoğunlukla tiyatro ve suyolları ziyaret edilir. Şehre ait diğer yapıların kalıntıları ise tiyatronun yaslandığı tepenin düzlüğünde yer alır.

On bin kişi kapasiteli Tiyatro gerek mimari özellikleri gerekse iyi koruna gelmişliği ile Roma Devri tiyatrolarının günümüzdeki en seçkin temsilcilerinden biridir. İmparator Marcus Aurelius devrinde (İ.S. 161–180) Theodoros’un oğlu mimar Zenon tarafından inşa edilmiştir. Girişin iki anında Grekçe ve Latince yazıtlardan Curtius Crispinus ve Curtius Auspicatus adlı şehrin zengini iki kardeş tarafından yaptırıldığı anlaşılmaktadır.

Aspendos Tiyatrosu’nun yanında şehrin ziyaret edilebilir en önemli kalıntıları antik su kemerleridir. Aspendos suyolu sistemi antik suyollarının günümüze dek koruna gelmiş en iyi örneklerinden biridir. En az Aspendos tiyatrosu kadar görkemli bu yapıları mutlaka görmelisiniz. Antalya-Alanya yolunun 44 kilometresinden kuzeye dönen yolu izleyerek gidebilirsiniz. Antalya’ya 50, Side’ye 35 km uzaklıktadır.

Aspendos Efsanesi;

Efsaneye göre; Aspendos kralının Belkıs adında dünyalar güzeli bir kızı varmış. Kentin iki ünlü mimarı da Belkıs’a aşıktır. Kral kızını hangi damat adayıyla evlendireceğine karar veremeyince bir yarışma düzenler. Mimarları yanına çağırıp onlara “Hanginiz Aspendos kenti için yararlı ve güzel bir eser yaparsa kızım onunla evlenecek” der.

Mimarlar uzun ve yoğun çalışma sonucu eserlerini krala sunar. Mimarlardan biri kentin su ihtiyacını karşılamak adına kente su kemerleri inşa etmiştir. Diğeri de görkemli bir tiyatro inşa etmiştir.

Kral bu iki eserin muhteşemliği karşısında karar vermekte zorlanır ve kızını en çok kimin sevdiğini anlamak için bir oyun oynar.

Mimarlara “İkinizde çok yararlı eserler yaptınız bunun için sözümü tutup kızımı ortadan ikiye böleceğim ve bir yarısını birinize diğer yarısını diğerinize verip evlendireceğim” der.

Mimarlardan biri güzeller güzeli Belkıs’ın ortan ikiye bölünmesine razı olmayıp “Ben vazgeçtim, kızınızı rakibime verin” demiş. Kral da kızının bölünmesine razı olmayacak kadar çok seven mimarın o olduğunu düşünerek kızının bölünmesini istemeyen mimarla evlendirir.

Bir başka inanış da kralın kızını ikiye böldüğü ve bu yüzden Aspendos Tiyatrosu’nda yarım bir kız heykeli bulunduğu şeklindedir.

Ziyaret Saatleri  – Yaz Dönemi: 08:30-19:30 (15 Nisan-2 Ekim)

Ziyaret Saatleri  – Kış Dönemi: 08:30-17:30 (3 Ekim-14 Nisan)

Kaynak: Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Author

Write A Comment