Kardelen çiçekleri, Toros dağlarının en önemli hazinelerindendir. Manavgat’ın yüksek bölgelerinde, Toroslar’ın zirveleri, dünyanın en nadide çiçeklerinden olan Kardelenler’in doğal yayılış alanlarıdır.

Akseki ve İbradı dağlarında karların eremeye başlamasıyla birlikte, beyaz örtünün altından başlarını çıkarmaya başlayan Kardelenler, Yöre sakinleri olarak baharın müjdecisi olarak adlandırılır.  Kardelen ilkbaharın müjdecisidir. Umut verir. Her ne kadar soğuğu kesilmemiş olsa da, kışın bitecek olduğunu haber verir.

Kar kalkmadan dağlarda ve yamaçlarda karı delip çiçeğini açtığı için yöre halkı “Kardelen” adını vermiştir bu çiçeğe. Bilimsel adı Galanthus Vitalis’tir. Soğanlı bitkilerden olan kardelen, yüksek ısısı nedeniyle karı delip boy verebiliyor. Ve bu özelliği sayesinde ilkbaharın müjdecisi olarak kabul edilir.

Kardelen’in yaygın efsanesi ise şöyledir; yıllar evvel birbirini çok seven iki çiçek varmış. Bunlardan erkek olan, sevgilisini o kadar çok seviyormuş ki; baharda açtıklarında diğer çiçeklerden onu kıskanıyormuş. Buna dayanamayan erkek çiçek baharda binlerce çiçeğin içinde açmak ve kalabalığın içinde kaybolmak yerine kışın dondurucu soğuğunda açarak canından çok sevdiği sevgilisini daha fazla görmeyi hayal etmiş. Yine bahar gelmiş, bütün çiçekler toprağı yedi renge boyamışlar. Erkek çiçek kışın kurduğu hayallerini anlatmış. Dişi çiçek sevgilisinin fikirlerini çok beğenmiş, bir daha ki sefere hiç kimsenin açmaya cesaret edemediği, kışın dondurucu soğuğunda açmak için sözleşmişler. Bahar bitmiş, yaz geçmiş, kış gelmiş. Sevgilisine kavuşma hayali ile yerinde duramayan erkek çiçek, karın bir yorgan gibi kapladığı toprağı delerek yeryüzüne çıkmış. Bembeyaz karlar içinde o renkleriyle göz kamaştıran sevgilisini aramış…

Ama bulamamış. Ümidini yitiren erkek çiçek bir süre sonra üzüntüsünden boynunu eğmiş ve soğuğun şiddetine daha fazla dayanamamış ve hayatını kaybetmiş. İşte o günden sonra aşkı için kışın dondurucu soğuğuna bile aldırmadan karların içinde açan çiçeğe KARDELEN ve ona sadık kalmayıp aldatan sevgiliye HERCAİ adı verilmiş…

Baharın müjdecisi Kardelen

Manavgat’ta Yapılacaklar Listesi’ne Kardelenler’i de ekleyin

Kardelenlerin boyları 15-30 santimetre arasında değişir. Çiçeği beyaz renkte ve sapından aşağıya doğru sarkar. Batı dillerinde “Kar çanı” olarak da adlandırılır.

Dağlarda Kardelen çiçeklerinin açmasıyla birlikte tatlı bir telaş başlar. Akseki’nin Aldırbe, Çimi, Geyran ve Çanakpınarı yaylaları ile İbradı’nın Sülek Yaylası kardelenlerin görsel şölenin en iyi izlenebileceği bölgelerdir.

Kardelenler, dağlarda yaklaşık bir ay çiçeklerini sergilerler. Şayet şubat ve mart aylarında Side ve Manavgat bölgesine yolunuz düşerse, deneyimli rehberler eşliğinde bölgeyi ziyaret etmenizi ve bu görsel şöleni izleminizi tavsiye ederiz.

Author

Write A Comment