Köprülü Kanyon’da kar sularında adrenalin dolu bir maceraya ne dersiniz.

Manavgat Köprülü Kanyon, Türkiye’nin en popüler rafting alanlarından biri. Dağların zirvelerinden süzülen kar sularının coşturduğu Köprülü Kanyon’da rafting yapmadan dönmeyin.

Doğanın kucağında unutamayacağınız bir macera yaşayacaksınız.

Antalya’nın Manavgat ilçesi sınırları içerisinde bulunan Köprülü Kanyon Milli Parkı’nın adı, bugün rafting sporu ile özdeşleşmiş durumda. Sadece Türkiye’deki değil, tüm dünyada macera tutkunlarının en gözde doğa sporları merkezi. Milli parkın adı rafting ile anılsa da, bölge sahip olduğu doğal ve tarihi zenginlikler dolayısıyla “Dünya mirası” olarak nitelendiriliyor.

1973 yılında “Milli Park” ilan edildi. Yaklaşık 36 bin 614 hektar olan Kanyon, adını Toros Dağları’ndan doğarak doğa harikası kanyonlardan geçen Serik’in güneyinden Akdeniz’e dökülen Köprüçay’dan alıyor.

Bolaşan Köyü ile Beşkonak arasında meydana getirdiği vadi, 14 km uzunluğu ve 100 metreyi aşan duvarlarıyla ülkemizin en uzun kanyonu. Bu kanyona ismini veren Oluk Köprü M.S. 2. Yüzyıl’da yapılmış. Yüzyıllardır Köprüçay’a kafa tutarak ayakta duran köprü bugün hala kullanılıyor.

Köprülü Kanyon Milli Parkı, Köprüçay’ın bir kısmını ve tarihi Selge kentini de kapsıyor. Milli park, ülkemizdeki en büyük Akdeniz servisi ormanı olma özelliği yanında, kızılcam, karaçam, sedir, köknar, meşe çeşitleri ve yabani zeytinlikler ile yaban hayatı açısından da zengin. Alageyik, yaban keçisi, yaban domuzu, ayı, kurt, tilki, tavşan ve çeşitli kuş türleri mevcut. Köprüçay’ın üst kısımlarında kırmızı benekli alabalık, diğer kısımlarında kefal yaşıyor. Dünyanın sadece bu bölgesinde yetişen 10 bitki türü var. Türkiye’de sadece bu bölgede bulunan bir tür ciğerotu ve bir tür karayosunu buluyor. 800-1000 yıllık geçmişi olan 400 hektarlık tabi bir servi topluluğunun dünyadaki en büyük yayılım alanı da bu kanyon.

8-10 kişilik botlarda rehber eşliğinde rafting yapabileceğiniz gibi, iki veya tek kişilik kanolarla kayaking de yapabiliyorsunuz. Size düşen, mayo ve ıslanabilir ayakkabınızı getirmek. Kask, kürek, can yeleği ve bot firmalar tarafından veriliyor.

Daha fazla bilgi için acenteniz ile bağlantı kurabilirsiniz.

Author

Write A Comment