Antalya’ya yolunuz düşerse mutlaka görmeniz gereken yapılardan biri Side Antik Tiyatrosu’dur. Side Antik Kenti’nin girişinde sizleri Antik Tiyatro karşılar. Side Antik Tiyatrosu kendine özgü mimarisiyle Anadolu’daki en önemli yapılardan birisidir.

Side Antik Tiyatrosu, Side Antik Kenti’nin yer aldığı yarımadanın merkezinde yer almaktadır. Tiyatronun Helenistik bir öncü yapısı olduğu halen kanıtlanabilmiş değildir. Roma Devri’nde yapı plan açısından Helenistik gelenekte yarım daireden taşan biçimde yapılmış olmasına karşın inşa tekniği açısından Roma mimarisi geleneğinde yapılmıştır.

Side’de tiyatronun arkasına destek teşkil edecek bir tepe bulunmadığı için bina çok üstün bir mimari teknikle yüksek kemerlere dayandırılmıştır. Bu tür yapım bütün Doğu Akdeniz bölgesinde tektir ve bu yönden dış görünüşü ile Batı Roma İmparatorluğu’nun büyük amfi tiyatrolarını andırmaktadır. Bizanslılar döneminde tiyatro Hristiyan ayinleri için de kullanılmıştı. Tiyatro 15 binden fazla izleyici kapasiteye sahiptir.

Caveanın (oturma sıraları) diazomaya (basamakların ortasındaki yol) kadar olan kısmı bir yamaca yaslanmış; üst kısım ise tonozlar üzerinde eğimli olarak şekillendirilmiş düzleme oturtulmuştur. Tiyatro bu özelliği ile Anadolu’nun tekil örneklerindendir. Sahne binası üç katlıdır. Süslemelerinde Antoninler Dönemi barok özelliği görülmektedir. Birinci katın podyumunda Dionysos Frizi yer alır. Frizde şarap tanrısı ve tiyatronun hâkimi Dionysos’un hayatı, batıdan doğuya doğru kronolojik olarak anlatılmakta ve doğu uçta Gigantomakhia ile sonuçlanmaktadır. Sahne binasının cephesi, mimari süslemeler ve heykellerle oldukça hareketlendirilmiştir.

Side Antik Tiyatrosu, Antalya’yı ziyaret eden misafirlerin en çok ziyaret ettiği mekanların başında gelmektedir. Tiyatroda yaz döneminde konser ve çeşitli sanatsal etkinlikler de düzenlenmektedir. Side Dünya Müzikleri Festivali ve Türk- Rus Klasik Müzik Festivali 2019 yılında öne çıkan etkinlikler oldu. Iyeoka, Vladimir Spivakov, Anna Aglatova ve Fazıl Say konserleri ile dinleyicilere unutulmaz anlar yaşattılar.

Şarkıcı Iyeoka’yı Ağlatan Tiyatro

Simply Falling adlı şarkısıyla uzun süre dünya listelerinde ilk sırada kalan Iyeoka, Side Dünya Müzikleri Festivali’nde konser verdi. Side Antik Tiyatro’da sahneye çıkan Iyeoka, “Burası gerçekten muhteşem bir yer. Burada tarihe dokunabiliyorum. Ağlamak istiyorum, çok etkilendim” dedi. “Uzun zamandır bu kadar duygulanmamıştım. 3 yaşından beri müziğe hep ilgim vardı ve ortaokul, lisede hep müzikle iç içeydim. Müziğe aşığım. Müzik yaparak bütün dünyayı gezdim; ama bugünkü heyecanımı ifade etmem mümkün değil. Böyle özel ve ilginç bir yerde çok daha fazla heyecanlıyım. Bunu gözlerimden anlayabilirsiniz. Burası gerçekten muhteşem bir yer. Burada tarihe dokunabiliyorum. Böylesine güzel bir atmosferde konser verdiğim için çok mutluyum. Ağlamak istiyorum, çok etkilendim” dedi.

Şayet Side tatiliniz sırasında şanslıysanız bu etkinliklerden birini izleyebilirsiniz. Side Antik Tiyatrosu’nda bir konser ya da tiyatro izlemek yaşamınız boyunca unutmayacağınız bir tatil anısı olacaktır.

Ziyaret Saatleri:

Yaz Dönemi (15 Nisan – 2 Ekim): 08:30 – 19:30

Kış Dönemi (3 Ekim – 14 Nisan): 08:30 – 17:30

Kaynak: “Side Antik Tiyatrosu

Author

Write A Comment