Side Canavar Otu, Side sahil şeridi ile ormanlık alanlarında yayılış gösteriyor ve dünyada yalnızca bu bölgede yaşıyor.

Antalya, bitki biyoçeşitliliği açısından Türkiye’nin en zengin bölgelerinden biri. Ülke genelinde bugüne kadar tespit edilen yaklaşık 12 bin bitki çeşidinin dörtte biri Antalya sınırlarında yayılış gösteriyor. Bu zengin çeşitliliğin yaklaşık 600 türünün endemik olması bölgeyi daha da önemli hale getirirken, Antalya’nın bu alanda birçok Avrupa ülkesinden daha zengin.

Antalya Orkidelerini ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Derneği (ANTOK) Antalya’nın Beşi Bir Yerde projesi ile biyolojik zenginliğin korunarak geleceğe aktarılmasını hedefliyor.

Bu bitki türlerinden biri de Side Canavar Otu (Orobanche Sideana)

Diğer 4 bitki türü sırasıyla; Olimpos Safranı (Crocus Wattiorum), Kaputaş Andızotu(Inula Sechmenii), Kangay (Rhaponticoides Hierroi), Kemer Orkidesi (Ophrys Climacis).

Bu türlerden Kemer Orkidesi ve Olimpos Safranı Kemer ilçesinde, Kaputaş Andızotu Kaş Kaputaş Mağarası ve çevresinde, Kangay Antalya Doyran’daki Sinan Değirmeni ve yakın çevresinde, Side Canavar Otu ise Side sahil şeridi ile ormanlık alanlarında yayılış gösteriyor ve dünyada yalnızca adı geçen bölgelerde yaşıyor.

Side Canavar Otu.
Author

Write A Comment