Side tatili ile Side’nin binlerce yıllık tarih kokan sokaklarında yürürken zamanda bir yolculuğa çıkarsınız. Zamanın ayak izleri size Büyük İskender’in, Romalı konsül Publius Servilius’un ve acımasız korsanların maceralarına götürür.

Side, Antalya bölgesinde 12 ay boyunca tatil yapabileceğiniz, üzerinden güneşin hiç eksik olmadığı bir turizm beldesidir. Altın kumsalları boyunca dizilmiş lüks konaklama tesisleri size aradığınız her türlü konforu sunar.

Yeşil ve mavinin iç içe geçtiği Side ve çevresi, su sporlarından dağcılığa, tenisten futbola her türlü sporun yapılmasına olanak sağlar.

Side, canlı sosyal hayatı, alışveriş ve eğlence merkezleri ile her gelir grubundan insanın tercih ettiği bir tatil beldesidir.

Side Antik Kenti’nin girişinde sizleri Antik Tiyatro karşılar. Side Antik Tiyatrosu, kendine özgü mimarisiyle Anadolu'daki en önemli yapılardan birisidir.
Side Antik Kenti’nin girişinde sizleri Antik Tiyatro karşılar. Side Antik Tiyatrosu, kendine özgü mimarisiyle Anadolu’daki en önemli yapılardan birisidir.

Side Tarihçesi

Dilerseniz gelin sizinle Side’nin muhteşem tarihinde bir yolculuğa çıkalım;

Side, Antalya’nın 80 km doğusunda, Manavgat’ın 7 km güneybatısında bulunan bir yarımada üzerinde kurulmuştur.

Bugün Türkiye’nin en özel turizm destinasyonlarından biri olan Side, antik dönemde Akdeniz’in en önemli liman kentlerinden biridir.

Side, MÖ VI. yüzyılda tüm Pamfilya ile birlikte Lidya Krallığı’nın daha sonra Perslerin hâkimiyeti altına girmiştir. Büyük İskender’in Anadolu seferinde (MÖ 334) hiçbir direniş göstermeden kapılarını Makedonya kralına açan Side, daha sonraları İskender’in kurduğu büyük sikke basım merkezlerinden biri olmuştur.

Tarihi kaynaklar korsanlık faaliyetlerinin, özellikle de esir ticaretinin en önemli pazarının Side’de kurulduğunu yazmaktadır.

MÖ 138 yılında Suriye tahtına oturan sonraları ise “Sidetes” lakabını alan Antiokhos VII’nin gençliğinde öğrenim görmesi için Side’ye gönderilmesi, kentin Doğu Akdeniz’de ne denli önemli bir kültür merkezi olduğunun göstergesidir. Kentin bu parlak dönemi fazla uzun sürmemiştir. MÖ 1. yüzyılda Pisidya ve dağlık Kilikya bölgelerinde başlayan korsanlık, Pamfilya ve dolayısıyla Side’ye de atlamış, korsanlarla başa çıkamayan Sideliler liman ve pazarlarını onlara açmak zorunda kalmışlardır. Sonunda MÖ 78 yılında Romalı konsül Publius Servilius’un bölgeyi korsanlardan temizlemesi üzerine Side de Pamfilya’nın diğer kentleri gibi Roma İmparatorluğu’na bağlanmıştır.

MÖ 25 yılından sonra ise Augustus Pamfilya bölgesini doğrudan doğruya kendisine bağlı bir memurun yönettiği eyalet haline getirmiştir. Bu tarihten sonra Side Roma’ya bağlı eyaletin bir kentidir.

Harika bir kahvaltı, kumsal boyunca keyifli bir yürüyüş ve akşamları Side sokaklarında romantik bir gezinti...
Harika bir kahvaltı, kumsal boyunca keyifli bir yürüyüş ve akşamları Side sokaklarında romantik bir gezinti…

Ticaret ve liman kenti olarak tanınan Side Antik Kenti kalıntıları üzerinde 20. yüzyıl başlarında Giritli göçmenler tarafından Selimiye Köyü kurulmuştur. Bir yarımada üzerine kurulmuş olan Side diğer Pamfilya kentlerinde olduğu gibi şehrin ana kapısından başlayan bir anıtsal cadde boyunca uzanmaktadır. Kuzeydoğudaki “Büyük Kapı”dan başlayan ana cadde, Tiyatro önündeki kavis dışında hemen hemen düz bir çizgi şeklinde yarımada boyunca ilerleyerek tapınaklar yakınında büyük bir meydanla sona erer. Kentin ikinci büyük caddesi de “Büyük Kapı”dan kentin güneyine doğru uzanmaktadır. Her iki cadde de sütunlu olup, iki taraflarında korint başlıklı sütunlu portikler ve bunların gerisinde de bir sıra dükkân vardır.

Side tatili için eşsiz altın kumsalları ve eğlenceli tesisleri ile Süral Otelleri tatilinizin daha da keyifli geçmesini sağlayacaktır. Rezervasyon fırsatlarını sakın kaçırmayın.

Kaynak: Antalya Valiliği

Author

Write A Comment