Side’de gezilecek yerler ya da Side’de yapılacaklar diye arama yaptığınızda bir çok benzer nokta karşınıza çıkar ancak Side’ye ismini veren nar bahçelerini de gezilecek yerler listenize eklemeyi ihmal etmeyin. Tabi ki sadece gezmek yetmez bu lezzetli meyvelerin tadına bakmayı ve yerel üreticilerden nar ekşisi de almayı unutmayın.

Side'de Gezilecek Yerler: Nar Bahçeleri
Side’de Gezilecek Yerler: Nar Bahçeleri

Side’nin Simgesi: Bereket Sembolü Nar

Side’de nereye baksanız mitolojik bir sembol gözünüze çarpar. Bu semboller kimi zaman bir taş olur, kimi zaman bir kalıntı, kimi zaman bir yapı, kimi zamanda bir meyve: Nar…

Mayıs ayından itibaren kıpkırmızı açan eşsiz çiçekleriyle büyüler sizi nar, sanki başka bir alemden, masal ülkesinden gelmiştir. Adem’in Havva için nar topladığı, Paris’in Afrodit’i bir nar ile ödüllendirdiği söylenmektedir. Eski Mısırlılar narın “Dünyanın ilk meyvesi” olduğuna inanırlardı.

Mitolojide nar; bereketi, doğumu ve kadınlığı güçlü bir şekilde sembolize etmektedir. Yine bu nedenle nar, bereketin ve bir neslin devamlılığını ifade ediyor. 

Tauros ve Kimolos’un kızı olan “Side” tabiat ve bereket tanrıçasıdır. Efsaneye göre, bir gün Side küçük kızını da yanına alarak Nymphe’ler (su perileri) ile birlikte çiçek toplayıp çelenkler yapmak için, Melas (Manavgat) Vadisine gider. Güzel kokulu çiçekler, çevrelerinde uçuşan kuşlar ve melas Irmağı’nın durgun hali, içlerinde mutluluk ve coşku yaratmıştır. Nymphe’ler ile şarkı söyleyip dans ederek çiçek toplayan Side birden ince dallı, parlak yapraklı ve rengarenk çiçekli bir ağaç görür. Şimdiye kadar hiç böyle güzel bir ağaca rastlamamıştır. Yaklaşır ve en güzel dala elini uzatır; çok sevdiği güzel küçük kızına vermek için bu ağacın bir dalını koparır.

Ama nasıl olur? Daldan kan damlamaya başlamıştır… İşte o anda Side, bu ağacın, aslında kötü insanlardan kaçmak için ağaç biçimi almış bir Nymphe olduğunu anlar.

O an öyle üzülür ve korkar ki, hemen oradan uzaklaşmak ister… Bir de ne görsün? Ayakları yere çakılmış ve toprağa gömülmüş! Kımıldamak ister, zorlar başaramaz. O anda ayaklarından başlayarak gövdesi ince bir kabuk bağlamaya ve ağaç biçimi almaya başlar.

Çok üzülen Nymphe’ler ağlamaya başlarlar ve gözyaşlarıyla Side’nin taze köklerini ıslatırlar. Side, yaptığının büyük bir hata olduğunu belirterek, Nymphe’lere şöyle der: “Ben bundan sonra kan rengi zengin meyvemle tabiatın, yaşamın ve bereketin sembolü olacağım. Sevgili kızımı da sık sık buraya getirin ki gölgemde oynasın. Ve ona söyleyin: Sakın ola hiçbir çiçeği koparmasın ve hiçbir ağaca zarar vermesin. Belki her çiçek ve ağaç, biçim değiştirmiş bir tanrıdır…”

Side'nin Nar Bahçeleri

Side’nin Nar Bahçeleri

Side’de gezilecek yerler arasında bugün, Nar (Side) ağaçlarına az sayıda da olsa bahçelerde rastlayabilirsiniz. Süral Otellerinin nar bahçeleri ise mevsiminde ziyaret edenleri dalından fışkıran narlara hayran bırakıyor.

Nar meyvesi, sahip olduğu yüksek şeker ve antioksidanlar ile kıymetli bir meyve olmakla birlikte taze olarak tüketilen narın suyu kaynatılarak, nar ekşisi veya nar pekmezi de elde edilir. Süral Otellerinin mutfağında hazırlanan Akdeniz salatalarında da nar ekşisinin eşsiz tadı lezzete lezzet katmaktadır.

Side’ye ismini veren, Side ile özdeşleşen nar meyvesi bugün Side’de Süral Grubunun bahçelerinde üretilmekte ve dünya’ya dağılmaktadır. Eğer kıpkırmızı narları dalında görmek ve tatmak isterseniz bu isteğinizi otel görevlilerimize iletmeyi unutmayın…

Bereket sembolü olan nar meyvesini Side’ye gelen konukların tatması bir gelenektir. Side’de gezilecek yerler listenize mutlaka Nar bahçelerini de ekleyin.

Author

Write A Comment